• ایزوله سویا

پروتئین سویا یک پروتئین است که از سویا جدا شده است. از سویا تهیه شده و خشک شده است. سویا خرد شده و خشک شده به سه نوع محصولات پروتئینی با پروتئین بالا تبدیل می شود: آرد سویا ، کنسانتره سویا و ایزوله سویا.

ایزوله پروتئین سویا از سال ۱۹۵۹ در مواد غذایی برای خواص عملکردی آن استفاده شده است. به تازگی، محبوبیت پروتئین سویا به دلیل استفاده از آن در محصولات غذایی سالم افزایش یافته است و بسیاری از کشورها ادعای بهداشتی برای غذاهایی با پروتئین سویا را تایید می کنند.
پروتئین , پروتئین سویا به طور کلی در بدن ذخیره می شود که تخمین زده می شود حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد کل پروتئین سویا ذخیره شود.

مهمترین پروتئین مورد استفاده در صنایع گوشتی و تولید محصولات سوسیس و کالباس است.

حدود ۴۰ سال است که از این پروتئین در فرآورده های گوشتی استفاده میشود و اولین بار برای کاهش قیمت محصول نهایی بکار گرفته شد .

نکته :

این پروتئین در گذشته چندان مورد توجه نبود زیرا افزودن آن به فرآورده های گوشتی اثر منفی بر عطر و طعم و رنگ داشته، مزه لوبیایی ایجاد نموده و رنگ قرمز عمل آوری را با رنگ زرد خود تحت تأثیر قرار می دهد و حتی ممکن است در فرآورده نهایی رنگ قهوه ای ایجاد کند .

اما امروزه محصولات مختلفی از لوبیای سویا تهیه و در فرآورده های گوشتی استفاده می شوند که از جمله آنها، آرد سویا، پروتئین گیاهی بافت دهی شده (TVP)، کنسانتره سویا و ایزوله سویا را باید نام برد پروتئین های سویا برای اینکه ویژگی های عملکردی خود را به طور کامل نشان دهند باید در مقدار کافی آب پخش شوند.

هیدراته شدن آن یک فرایند فیزیکی شیمیایی است و با همزدن شدید آب و پروتئین سویا، ژل به دست می آید. کنسانتره سویا قابلیت جذب آب خوبی دارد .

اما چربی را به خوبی امولسیون نمی کند در حالی که ایزوله سویا امولسیفایر خوبی هم بوده و میتواند چربی و آب را به طور همزمان در فرآورده های گوشتی حفظ کند.

در هم هایی که محلول عمل آوری به آنها تزریق می شود، ایزوله سویا برای بهبود و سفتی بافت به کار می رود زیرا پروتئین سویا و گوشت اثر تشدید کنندگی دارند.

کاربرد ایزوله سویا :

از پودر پروتئین ایزوله سویا در امولسیون های گوشتی مانند فرانکفورترها، به صورت کنسانتره و ایزوله نیز استفاده شده است.

پروتئین های سویا را در برگرها و ناگت ها نیز وارد ترکیب کرده و به این ترتیب آبداری فراورده را افزایش میدهند.

استفاده از کنسانتره سویا معمولتر از ایزوله سویا است زیرا با وجود این که ایزوله سویا ظرفیت نگهداری آب بیشتری نسبت به کنسانتره سویا دارد اما قیمت ان بیشتر است.

پروتئین های گیاهی دارای بافت و پرک شده هم در فرآورده های گوشتی مانند برگرها ، پاته ها و سالامی بکار میروند تا در صورت جایگزین شدن با گوشت، بافتی شبیه آن به وجود آورند.

پرک های خشک، معمولاً به نسبت ۳۱ با آب مخلوط شده و سپس طی مرحله اختلاط به فرآورده های گوشتی اضافه میگردند. افزودن TVP برای کاهش قیمت فرآورده های گوشتی است .

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ایزوله سویا

  • 0 تومان

  • قیمت بدون مالیات: 0 تومان