مونوسدیم سیترات ، دی سدیم سیترات ، تری سدیم سیترات ، سیترات سدیم نام های دیگر: سدیم دی هیدروژن سیترات ، دی سدیم هیدروژن سیترات ، تری سدیم 2-هیدروکسی پروپن- 1و2و3- تری کربوکسیلات Citrosodina,Natrocitral , Orange Enoنام ها تجاری :
سدیم سیترات نمک سدیم سیتریک است این نمک نیز مانند اسید سیتریک ، ترش مزه است و مانند نمک های دیگر شور مزه است به همین دلیل سیترات هایی مانند سدیم و سیترات کلسیم بعنوان نمک ترش شناخته میشود که به طور گسترده بعنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده در صنایع مختلفی مانند : مواد غذایی ، نوشیدنی ، داروسازی و صنایع مختلف کاربرددارد.
سدیم سیترات در صنایع غذایی :
سدیم سیترات به طور گسترده ای به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده در تولید مواد غذایی استفاده می شود.از سیترات سدیم به عنوان تنظیم کننده اسیدی: در کیک و سوسیس برای بهبود طعم استفاده میشود.
از این نمک به عنوان بافر در تولید نوشابه های گاز دار به عنوان ناظم اسیدیته در مرباها، به عنوان پف کننده در خامه و به عنوان امولسیون کننده در پتیرهای فرآیند شده استفاده می شود.
به عنوان یک نگهدارنده برای جلوگیری از تشکیل  قارچ میوه و سبزیجات استفاده میشود. حد مجاز مصرف سیترات پتاسیم 0.1 تا 0.25 درصد است.

سدیم سیترات در نوشیدنی ها :
بعنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده  و امولسیفایر در نوشیدنی استفاده میشود. سیترات سدیم در نقش تنظیم کننده اسیدیته در مواد غذایی ژله و بهبود دهنده طعم مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان امولسیفایر: در ابمیوه، لبنیات و بستنی برای تولید محصولی ملایم.

 
سدیم سیترات در داروسازی و پزشکی :
سیترات سدیم به طور گسترده ای به عنوان عامل دیورتیک(ادرار آور)وخلط آوردر داروسازی استفاده می شود.مواد ضد انعقاد افزودنی هایی میباشند که از انعقاد خون و یا پلاسما جلوگیری کرده و باعث میشود تا غلظت یا میزان موادی که اندازه گیری ان ها در خون مورد درخواست است قبل از مرحله اندازه گیری دچار کمترین تغییری شود در جلوگیری از انعقاد خون مکانیسم های متفاوتی وجود دارد سیترات سدیم عمدتا جهت انجام آزمون های انعقادی مورد استفاده است و علت اینکه اثرات ضد انعقادی آن را به سادگی میتوان با اضافه کردن کلسیم به نمونه برطرف کرد. سیترات سدیم و مشتقات ان به عنوان ماده ضد انعقاد برای انتقال خون بکار می رود زیرا سیترات به سرعت در کبد متابولیزه شده و از جریان خون پاک می شود.


سدیم سیترات در صنایع دیگر:
سدیم سیترات به عنوان عامل پاک کننده در صنایع مختلف به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. سیترات سدیم مواد شوینده سازگار با محیط زیست مهم است که به عنوان جایگزینی برای تری سدیم فسفات استفاده می شود. به عنوان عامل پاک کننده: در مواد شوینده برای بهبود اثر شستشو در بتن  برای بهبود خواص مکانیکی اسید سیتریک و سدیم سیترات دو ماده قلیایی کننده هستند که باعث کم شدن اسیدیته مواد میشود.
ترکیبی از اسید سیتریک و سیترات سدیم برای جلوگیری از نقرس یا سنگ کلیه و یا اسیدوز متابولیک در افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده می شود.

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

سیترات سدیم

  • 0 تومان

  • قیمت بدون مالیات: 0 تومان