• رزین گام

برای تولید گام رزین کالیفون طبیعی , شیره ی  مایع به دست آمده از گیاهان مخروطی را حرارت می دهند تا ماده ی فرار ترپن از آن تبخیر گردد و رزین گام بدست آید.
به صورت جامد و نیمه شفاف ، در رنگ های متفاوتی از زرد تا سیاه  وجود دارد.
رزین های حاوی مقداری شیره ی زیتون و یا رزین های به دست آمده از ریشه ی گیاهان معمولا دارای رنگ تیره تری نسبت به سایر رزین ها هستند.
یک ترکیب آلی شامل مونوترپن، تربانتین و اسید رزین است. این ماده در آب نامحلول است ولی در حلال های آلی حل می گردد همچنین به منظور بهبود شرایط
از آن به صورت خام استفاده نمیکنند و نیازمند اصلاحات شیمیایی است.
برای ایجاد این اصلاحات رزین گام را با اسید های چرب و دیگر مواد خنثی ترکیب می کنند تا به شکلی دلخواه تبدیل شود و در دمای عادی مقاوم گردد. از تولید کنندگان اصلی و عمده ی رزین می توان به اندونزی ،جنوب چین، برزیل و بخش شمالی ویتنام اشاره کرد طی تحقیقات انجام گرفته در سال 2013،
چین با ظرفیت تولید 1 میلیون تن بزرگترین تولید کننده ی رزین گام به حساب می رود.
 
 
کاربرد های گام رزین:
 کالیفون و دیگر مشتقات آن در ساخت انواع صابون ها، جلا دهنده ها ، رنگ ها ،چسب وکاغذ به کار می روند. همچنین از رزین برای ساخت کف استودیو ها و استیج ها برای جلوگیری از لغزندگی نیز استفاده می کنند.
از دیگر کاربرد های آن می توان به صنایع زیر اشاره نمود.
صنایع غذایی:
با تبدیل گام رزین خوراکی به رزین های هیدروژنی می توان از آن در تولید آدامس استفاده کرد.

صنایع رنگرزی:
به دلیل حلال پذیر بودن کالیفون در بنزین، الکل و دیگر حلال های آلی ، از آن در صنایع رنگرزی و برای ساخت رنگ روغن و دیگر محصولات استفاده می کنند.
صنایع فلزی:
کالیفون نوعی  ماده با خاصیت اسیدی ضعیف است که می تواند لایه های اکسید شده را از سطح فلزات حذف کند و آن را جلا دهد بنابراین در صنایع فلزی به عنوان جلا و پولیش دهنده ی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.
صنایع ساختمانی:
 رزین گام در صنعت ساختمان در ساخت بتن و چسب کاشی کاربرد دارد.

صنایع کاغذ سازی:
موجب افزایش استحکام و صافی کاغذ و همچنین به عنوان عامل بازدانده ی پخش شدگی جوهر بر روی کاغذ به کار می رود.
صنعت چاپ:
از دیگر کاربردهای رزین گام میتوان می توان به استفاده آن در صنعت چاپ اشاره کرد.
به عنوان عامل حمل کننده ی رنگ به چسبندگی بیشتر رنگ جوهر در هنگام چاپ کمک می کند.
صنایع میکروب کشی:
کالیفون با تبدیل به ابیتیلامین استات میتواند موجب ازبردن جلبک ها ،باکتری ها ، قارچ ها و دیگر آفت های موجود شود.
صنایع چسب سازی:
با افزایش میزان استحکام و چسبندگی در چسب به خصوص چسب های مایع، چسب های حساس به فشار و چسب های پلاستیکی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد.
صنایع الکتریکی:
رزین به عنوان عامل عایق و پوششی برای تجهیزات الکتریکی استفاده می گردد. در کشور چین سال هاست که از پوشش های کالیفون به عنوان عامل عایق برای کابل ها استفاده می شود.
صنایع پلاستیک سازی:
به عنوان عامل نرم کننده در صنعت پلاستیک سازی به دلیل افزایش مقاومت در برابر پارگی ، حرارت و همچنین انعطاف پذیری پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات ایمنی استفاده از گام رزین:
  مصرف بیش از اندازه ی رزین گام درصنایع غذایی می تواند موجب تحریک دستگاه گوارش ،تهوع و استفراغ شود. همچنین تماس پوستی به صورت مکرر و طولانی مدت موجب اگزما های پوستی و واکنش های آلرژیکی می گردد.
حرارت دهی رزین در دماهای بالای 200 درجه ی سانتی گراد می تواند گازی خطرناک تولید کند که موجب سوزش دستگاه تنفسی ،آسیب به چشم ها سرفه،خس خس سینه و… شود.


نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

رزین گام

  • 0 تومان

  • قیمت بدون مالیات: 0 تومان