• زانتان گام

نام صنعتی : زانتان گام
فرمول شیمیایی : (C35H49O29 (monomer
نام های دیگر : گزانتان گام ، صمغ زانتان ، صمغ گزانتان گام
زانتان گام چیست؟
زانتانگام یا گزانتانگام صمغی است که بوسیله تخمیر میکروبی بدست می آید. ویسکوزیته آن در دامنه وسیعی از درجه حرارت وغلطت های نمک ثابت می ماند.
خاصیت پلاستیکی غیر حقیقی دارد و ویسکوزیته آن با افزایش نیروی برشی کاهش می یابد. زانتان گام پلیمری طبیعی است که از یک نوع باکتری بنام زانتاموناس کامپستریس گرفته می‌شود. این باکتری پس از کشت مقدماتی و تلقیح در آزمایشگاه و کلونی سازی وارد فرمانتور می‌شود. فرمانتور در واقع رآکتور بیوشیمیایی است که کاملاً استریل بوده و ابزارآلات بسیار دقیقی جهت کنترل شرایط فرآیند روی آن نصب شده است. تنظیم دما با تلورانس ۱ +/- درجه، تنظیم میزان اکسیژن محلول در فرمانتور، شرایط همزن و دور آن، شرایط هوادهی و پارامترهای مهم دیگری در سنتز این بیوپلیمر نقش دارند.
زانتان گام از فرمانتاسیون گلوکز، لاکتوز و یا ساکارز بدست می‌آید. بعد از فرمانتاسیون پلی ساکارید حاصل توسط ایزوپروپیل الکل از بقایای توده میکروبی جداسازی می‌شود سپس خشک شده و آسیاب می‌شود تا به اندازه ذرات مورد نظر برسد. در صنایع غذایی بعنوان غلظت دهنده سس، ماست و سایر فرآورده های لبنی، بستنی و برخی آبمیوه‌ها بکار میرود.  کاربرد اصلی زانتان گام غلظت دهنده، افزایش دهنده ویسکوزیته و رئولوژی مودیفایر است.

در صنایع دارویی و بهداشتی در ترکیب خمیر دندان، رنگ مو، کرمها و لوسیونها  غالباً این ماده مصرف می شود. در صنایع رنگ و رزین و حفاری چاه نفت نیز برای تنظیم رئولوژی محیط کاربرد دارد و به همراه بنتونیت در گل حفاری پایه آب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و باعث به سهولت رانده شدن قطعات کنده شده توسط دستگاه حفاری می شود.

 کاربرد زانتان گام در صنایع مواد غذایی :
1- صمغ زانتان در جایگزین سفیده تخم مرغ
2- صمغ زانتان در کاهش چربی، مارگارین
3- صمغ زانتان در مواد غذایی و نوشیدنی
4- صمغ زانتان در نان فاقد گلوتن
5- صمغ زانتان در انواع سس ها
6- صمغ زانتان در سوپ فوری
7- صمغ زانتان در آب میوه
8- صمغ زانتان در بستنینوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

زانتان گام

  • 0 تومان

  • قیمت بدون مالیات: 0 تومان