• اسید فسفریک

فسفریک اسید ، ارتو فسفریک اسید ، محلول اسید فسفریک ، اسید فسفریک 85% ، phosphoric acid   orthophosphoric acid. اسید فسفریک یک اسید معدنی سه پروتونه می باشد که محلول آن در حالت خالص بی رنگ و ویسکوز می باشد که این محلول مایعی بی رنگ و روشن ، غیر فرار و نسبتا خورنده است.و در آب  کاملا محلول است.

تاریخچه اسید فسفریک:
اسید فسفریک مانند اسید نیتریک یکی از ترکیبات اولیه مهم در ساختن کودهای شیمیایی است

موارد مصرف اسید فسفریک:
اسید فسفریک به طور وسیعی در صنایع استفاده می شود.تولید کودهای فسفات مانند مونو آمونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات ، سوپر فسفات  و تریپل فسفات  تولید فسفات های به کار رفته در مواد شوینده مانند تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات تولید پاک کننده های فسفاته صنعتی : در تولید پاک کننده ها اسیدفسفریک برای نرم کردن آب بکار می رود. آب نرم بدون یون های کلسیم و منیزیم که آب سخت را تشکیل می دهند، اگر از بین نروند تشکیل آب سخت را می دهند که این یون ها با صابون تشکیل رسوبات غیرقابل حل می دهند که سبب لکه به روی لباس ها در هنگام شستشو می شوند.نمک های فسفات از فسفریک اسید به طور وسیع در پاک کننده ها به عنوان builder بکار می رود. بیشتر گستره ترکیبات فسفر در مخلوط پاک کننده های جامد است که سدیم تری پلی فسفات یکی از  آنهاست. Na5P3O10 به عنوان نرم کننده آب ، سدیم تری پلی فسفات با کلسیم و منیزیم یاند برقرار می کند و تشکیل اجزا محلول را می دهد. این کمپلکس ها از واکنش کلسیم و منیزیم با صابون ممانعت به عمل می آورند تا رسوب ایجاد نشود. تولید مواد تصفیه کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب. 

به صورت گرید خوراکی ، مصرف در صنایع غذایی :

در تولید غذاهای اسیدی و نوشابه های گازدار  مانند انواع کولاها استفاده می شود. به کارگیری این ماده سبب دادن طعم تندی به غذا شده و از آنجا که  ماده شیمیایی با تولید انبوه است، با قیمتی ارزان و حجمی فراوان در دسترس می باشد. همانطور که ذکر  شد، قیمت پایین و حجم زیاد تولید این ماده، آنرا در مقایسه با طعم دهنده های طبیعی نظیر زنجبیل برای  دادن طعم تندی، یا اسید سیتریک که از لیمو و عصاره لیمو ترش که برای دادن طعم ترشی به کار می  رود، در رتبه بالاتری قرار داده است. تولید مکمل های خوراک دام و طیور مانند دی کلسیم فسفات. تولید مواد بازدارنده اشتعال برای مصارف آتش نشانی. مصرف در صنایع آبکاری.

کاربرد در زدودن زنگ آهن : ازاسید فسفریک می توان مستقیما برای زدودن زنگ آهن (اکسید  آهن 3) از ابزارهای آهنی یا فولادی و تبدیل آهن به فسفات های محلول در آب استفاده نمود. تولید شده تبدیل به ترکیب فسفات آهن سیاه شده که خود به عنوان عامل جلوگیری از خوردگی می  تواند مورد استفاده قرار گیرد. اسید فسفریک به عنوان کاتالیت در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.

کاربرد در پزشکی : اسید فسفریک در دندان پزشکی و اورتودنسی به عنوان عامل قلم زنی جهت  تمیز کردن و زبر کردن سطح دندان خصوصا در جاهایی که از اسباب و وسایل دندان پزشکی استفاده  شده بکار می رود. همچنین از فسفریک به عنوان کاتالیست در ساخت آسپرین به خاطر داشتن یون هیدروژن فراوان و آلایندگی کمتر در مقایسه با اسید کلریدریک و سولفوریک استفاده می شود.

کاربرد در کشاورزی : بیشتر در تولید کود بکار می رود. فسفر یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان محسوب می شود. فسفات های آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم برای بیشتر واکنش هایی که در سلول های زنده اتفاق می افتند را مهیا می کنند بنابراین خاک های غنی با کودهای فسفاتی رشد گیاهان را بالا می برند.


نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

اسید فسفریک

  • 0 تومان

  • قیمت بدون مالیات: 0 تومان